Masło klarowane
- 20 porcji
- 40 minut
- Średnie
Składniki:
- 400 g masła (2 kostki) - min. 82% tłuszczu
Przygotowanie
Masło klarowane można stosować do smarowania pieczywa, do pieczenia ciast, a nawet do smażenia gdyż ma wysoki punkt dymienia.
- Masło roztapiamy na małym ogniu, najlepiej w rondelku o grubym dnie. Gdy masło się roztopi i będzie delikatnie bulgotać, na powierzchni zacznie pojawiać się biała piana, którą stopniowo za pomocą łyżki lub chochelki do sosu sukcesywnie zbieramy z powierzchni. Czynność powtarzamy do momentu aż powierzchnia tłuszczu będzie czysta, cały czas gotując masło na małym ogniu. Co jakiś czas można wytrzeć łyżkę ręcznikiem kuchennym. W zależności od ilości użytego masła oraz jego jakości, gotowanie i zbieranie piany może trwać od 20 do 40 minut. Na dnie pozostanie dodatkowa białkowa warstwa, ale jej nie ruszamy (nie mieszamy).
- Po zebraniu piany można pozostawić masło na malutkim ogniu jeszcze przez ok. 30-60 minut w celu odparowania resztek wody. Uważać bo osad na dnie łatwo można przypalić co zmieni smak masła. Na drugim zdjęciu, ku przestrodze, przypalony rondelek.
- Czysty, wytopiony tłuszcz o intensywnie żółtej, przezroczystej barwie przelewamy ostrożnie z rondelka do słoiczka. Czynność wykonujemy powoli – płynne masło powinno się lać wolnym strumieniem, aby nie dostała się do niego ta część białka która osiadła na dnie. Przelewanie przerywamy, gdy na dnie zostanie wytrącone białko z resztką tłuszczu.
- Masła klarowanego nie trzeba trzymać w lodówce, można go przechowywać w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania krzepnie. W temperaturze pokojowej jest miękkie i ma strukturę lekko ziarnistą, w lodówce mocno stwardnieje na gładką masę.
P.S. Jeśli nie jesteś alergikiem, to możesz wykorzystać pozostałe na dnie naczynia ścięte białko mleczne np. do zupy.