O Stowarzyszeniu

Upowszechniamy wiedzę na temat celiakii i zmieniamy Polskę w kraj przyjazny osobom na diecie bezglutenowej.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej jest największą organizacją pożytku publicznego pomagającą osobom na diecie bezglutenowej, jedyną o zasięgu ogólnopolskim, prowadzącą wszechstronne działania na rzecz osób na diecie bezglutenowej.
Przez całe lata w Polsce temat celiakii i diety bezglutenowej był bardzo zaniedbany. 15 osób w 2006 roku postanowiło to zmienić powołując do życia organizację, która rozpoczęła bardzo aktywne działania na rzecz poprawy jakości życia osób na diecie bezglutenowej. Od tego czasu „bezglutenowa rzeczywistość” w Polsce zdecydowanie się poprawiła. A nas przybywa – w Stowarzyszeniu jest już około 6.000 członków, mamy oddziały w kilkunastu miastach. Skupiamy osoby z celiakią, alergią na gluten, rodziców chorych dzieci, lekarzy, dietetyków i wszystkie osoby zainteresowane tematyką.

Aktywne działania Stowarzyszenia doceniane są przez osoby, którym pomagamy, współpracujących z nami lekarzy i dietetyków nie tylko w Polsce, ale także za granicą (Association of European Coeliac Societies, AOECS).

Od roku 2008 Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego (nasz KRS: 0000 27 37 81).  Kontakt do Oddziałów Stowarzyszenia w poszczególnych miastach: tutaj. O tym co robimy w poszczególnych miastach można przeczytać tutaj.

Nasze główne działania:

• Wydajemy magazyn Bez glutenu
  • Dzięki nam od 2009 roku w Polsce jest bezglutenowa komunia
  • Prowadzimy forum dyskusyjne
  • Reprezentujemy polskich celiaków za granicą (jako jedyni z Polski należymy do AOECS)
  • Uczestniczymy w konferencjach medycznych w kraju i za granicą
  • Współpracujemy z dietetykami i lekarzami z całej Polski
  • Wysyłamy członkom Stowarzyszenia co miesiąc newsletter
  • Prowadzimy portal kuchniabezglutenowa.pl z bezglutenowymi przepisami
  • Obejmujemy patronatem merytorycznym obozy dla dzieci i młodzieży na diecie bezglutenowej
  • Wspieramy, radzimy, pomagamy wszystkim, którzy tego potrzebują

Zapraszamy do Stowarzyszenia!

Wszystko co przez lata osiągnęliśmy na rzecz osób na diecie bezglutenowej, zawdzięczamy wytrwałej pracy. Dlatego tak istotne jest, abyśmy byli dużym i silnym Stowarzyszeniem. Jeśli jeszcze nie należysz do Stowarzyszenia – serdecznie zapraszamy. Już samo zapisanie się jest wsparciem naszej działalności, a wcale nie wymagamy dodatkowej aktywności (chyba że ktoś sam ją zadeklaruje).

Do Stowarzyszenia może zapisać się każdy, kto jest zainteresowany tematyką bezglutenową. Wszystkim zainteresowanym lekarzom i dietetykom wysyłamy bezpłatnie poradniki na temat celiakii, restauratorom informacje na temat możliwości przystąpienia do programu MENU BEZ GLUTENU, producentom informacje na temat uzyskania licencji na znak towarowy Przekreślony Kłos – wystarczy się z nami skontaktować.

Zapisujemy tylko osoby dorosłe (i młodzież powyżej 16 r.ż. za zgodą rodzica lub opiekuna), dlatego w przypadku dziecka z celiakią serdecznie zapraszamy do Stowarzyszenia rodzica/rodziców.

Jakie są korzyści z członkostwa w  Stowarzyszeniu?

• każda osoba zapisująca się otrzymuje od nas bezpłatnie: poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa”, aktualny numer magazynu „Bez glutenu” oraz numer poprzedni (jeśli jeszcze jest dostępny), ulotkę ABC diety bezglutenowej oraz inne materiały, w tym od firm bezglutenowych, restauracji z programu MENU BEZ GLUTENU itp.,
  • rodzice otrzymują dodatkowo „Dziecko na diecie bezglutenowej” – praktyczny poradnik jak radzić sobie w szkole, na wyjazdach itd.,
  • możliwość uczestnictwa w webinarach dla członków Stowarzyszenia, dotyczących m.in. zasad diety bezglutenowej,
  • rodzice otrzymują również dla dzieci na diecie bezglutenowej nasze dwie książki: „Ola, Franek i Gucio Gluten” oraz „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko”
  • raz w miesiącu osoba zapisana otrzymuje od nas newsletter z informacjami o nowych restauracjach z bezglutenowym menu, o nowych produktach bezglutenowych, o spotkaniach w swoim regionie itp.,
  • może bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich naszych warsztatach kulinarnych, spotkaniach z dietetykiem, konferencjach i innych wydarzeniach przeznaczonych dla osób Stowarzyszonych (działamy w kilkunastu miastach),
  • jeśli chce, może należeć do grupy „Stowarzyszeni z celiakią i na diecie bezglutenowej” na Facebooku,
  • dzieci na diecie bezglutenowej osób zapisanych do Stowarzyszenia mogą bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich imprezach dla nich przeznaczonych.