Bezglutenowe zakupy

Najważniejsze jest czytanie wszystkich etykiet kupowanych produktów spożywczych. Pierwsze bezglutenowe zakupy są trudne. Dlatego przedstawiamy rady, jak nie zagubić się w świecie „pełnym glutenu” kiedy jest się początkującym bezglutenowcem.

  • Dokładnie zapoznaj się z listą produktów zabronionych i dozwolonych. Zwróć uwagę na składniki mogące być ukrytym źródłem glutenu. Na początku można zabierać ze sobą taką listę na zakupy, z czasem przestanie to być konieczne.
  • Zawsze bardzo uważnie czytaj skład każdego produktu spożywczego – najlepiej jeszcze w sklepie. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany produkt nie zawiera glutenu (niedozwolonej skrobi, białka roślinnego, słodu jęczmiennego itp.), zrezygnuj z zakupu.
  • Staraj się kupować produkty jak najmniej przetworzone.
  • Jeśli masz wybór – kupuj produkty certyfikowane z licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa, w dalszej kolejności te opisane jako „produkt bezglutenowy”.
  • Jeśli na opakowaniu produktu, który chcemy kupić, nie ma znaku lub napisu „bezglutenowy”, trzeba dokładnie zapoznać się z listą składników i je przeanalizować.
  • Należy unikać kupowania produktów na pamięć. W każdej chwili producent może zmienić skład produktu.
  • Jeśli produkt zawiera białko roślinne, skrobię modyfikowaną, aromat lub inny składnik bez wskazania pochodzenia (np. skrobia modyfikowana kukurydziana), to w domyśle jest on bezglutenowy. Gdyby miał zawierać gluten, musiałoby to być zaznaczone, np. skrobia modyfikowana pszenna, skrobia modyfikowana (z pszenicy) lub skrobia modyfikowana (zawiera gluten).
  • Należy unikać bardzo tanich, nieznanych produktów. Im bardziej znana jest firma, której produkt zamierzamy kupić, tym większa jest szansa na wiarygodną etykietę.
  • Chleby, bułki czy mieszanki mąk do wypieku chleba lub ciast muszą mieć opis na etykiecie, że jest to produkt bezglutenowy. Pieczywo bezglutenowe musi być w szczelnie zamkniętym opakowaniu jednostkowym, jeśli jest sprzedawane w sklepie, gdzie obecne jest również pieczywo zawierające gluten. Wyjątkiem od tej zasady jest pieczywo bezglutenowe sprzedawane w piekarniach 100% bezglutenowych (np. z programu MENU BEZ GLUTENU), gdzie mimo braku zamkniętych opakowań nie istnieje ryzyko zanieczyszczenia produktu glutenem.
  • Osobom na diecie bezglutenowej nie wolno kupować pieczywa pochodzącego z tradycyjnych piekarni.  W miejscu, gdzie stale pyli mąka pszenna, przy użyciu tych samych maszyn, nie da się wypiec bezglutenowego chleba.

Produkt bezglutenowy

W Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji UE nr 828/2014 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności, uściślono, kiedy produkt można nazwać produktem bezglutenowym. W związku z tym produktem bezglutenowym możemy nazwać produkt, który zawiera poniżej 20 ppm glutenu, czyli 20 miligramów glutenu na 1 kg produktu. Taki opis na etykiecie oznacza, ze producent przeznaczył swój produkt dla osób, które glutenu nie tolerują lub unikają i jest pewny, że jego produkt jest bezpieczny. I tak zazwyczaj jest. Choć niestety nie zawsze. Świadczą o tym wyniki badań produktów spożywczych na zawartość glutenu przeprowadzonych w ramach akcji konsumenckiej Stowarzyszenia.

Oznaczanie glutenu na etykiecie

Producent musi zaznaczyć w składzie na etykiecie składniki alergenne – zwykle są one wyróżnione pogrubioną czcionką lub podkreślone (Rozporządzenie (UE) 1169/2011, załącznik II). 

Uwaga: nie kupujemy produktów, na których etykietach widnieje informacja typu: „może zawierać gluten” lub „w zakładzie używany jest gluten”.

Uwaga: ostrzeżenie o glutenie może być umieszczone w każdym miejscu opakowania. Dlatego należy obejrzeć całe opakowanie.

Znak Przekreślonego Kłosa

Z żywnością oznaczoną znakiem towarowym Przekreślony Kłos sprawa jest jasna – to pewne, bezpieczne, sprawdzone według Standardu AOECS produkty z audytowanych zakładów, dlatego warto takie wybierać podczas zakupów.

Znak ten został stworzony ponad 50 lat temu przez brytyjskie stowarzyszenie Coeliac UK. Przyjął się na całym świecie jako rozpoznawalny symbol żywności niezawierającej glutenu. Prawa do znaku towarowego, zastrzeżonego przez to stowarzyszenie, zostały przekazane Zrzeszeniu Europejskich Stowarzyszeń Osób z Celiakią (AOECS). Dzięki temu, że nasze Stowarzyszenie od 2007 roku należy do AOECS jako jedyne polskie stowarzyszenie otrzymaliśmy upoważnienie do udzielania licencji na używanie znaku towarowego Przekreślony Kłos na terenie Polski.

Dlaczego akurat ten znak?

Znak towarowy Przekreślony Kłos na opakowaniu (wraz ze znajdującym się pod nim numerem licencji) oznacza, że mamy do czynienia z regularnie badanym produktem bezglutenowym, a zakład produkcyjny był audytowany pod kątem bezpieczeństwa produkcji.

Zanim nabierze się wprawy w rozpoznawaniu czy dany produkt jest bezpieczny warto kupować produkty ze znakiem towarowym Przekreślony Kłos.

Na naszych stronach: celiakia.pl i przekreslonyklos.pl jest dostępny: wykaz certyfikowanych produktów bezglutenowych.

Gdzie kupować bezpieczne produkty bezglutenowe?

Przez ostatnie lata dostępność żywności bezglutenowej bardzo się poprawiła. Praktycznie w każdym większym sklepie możemy znaleźć produkty bezglutenowe.

Wyroby producentów specjalistycznej żywności bezglutenowej, jak pieczywo, makarony, mąki, ciasta bezglutenowe  można kupić:

  • w większości dużych marketów czy sieci handlowych (np. Biedronka, Netto, ALDI, Lidl, Carrefour, E. Leclerc, Auchan, Żabka itd.).
  • w sklepach ze zdrową żywnością
  • w sklepach internetowych ze zdrową żywnością
  • w sklepach internetowych prowadzonych przez specjalistycznych producentów

Również bezglutenowe wędliny są dobrze dostępne. Ponad 20 firm z tej branży, w tym wielu ogólnopolskich producentów, oznacza swoje wyroby znakiem towarowym Przekreślony Kłos. Jest w czym wybierać.