Chleb z mąk jednorodnych na zakwasie
- 1 porcja
- 15 godzin
- Średnie
Składniki:
Zakwas
- Mąka ryżowa bezglutenowa - 5 dag
- Mąka gryczana niepalona bezglutenowa - 5 dag
- Woda - 100 ml
Zaczyn
- Zakwas - 10 dag
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa - 3 dag
- Mąka gryczana niepalona bezglutenowa - 3 dag
- Skrobia ziemniaczana/tapiokowa - 3 dag
- Woda - 100 ml
Chleb
- Zaczyn
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa - 10 dag
- Mąka gryczana niepalona bezglutenowa - 10 dag
- Skrobia ziemniaczana/tapiokowa - 10 dag
- Sól - 1 łyżeczka
- Woda - 200-250 ml
- Olej do posmarowania chleba
Przygotowanie
Zakwas:
Do wyparzonego litrowego słoika wsypać mąki, dodać wodę i wymieszać drewnianą lub plastikową łyżką. Przykryć bawełnianą ścierką i odstawić w ciepłe miejsce.
Dokarmiać co 12 godzin, wsypując po ok. 2 łyżki każdej z mąk i ok. 70 ml wody. Po ok. 5 dobach dokarmiania zakwasu co 12 godzin, powinien pracować i być gotowy do przygotowania zaczynu na chleb.
(Jeśli chcemy w kolejnym dniu piec chleb, zakwas nadal dokarmiamy tak jak wcześniej, jeśli chcemy zrobić przerwę w pieczeniu, zakwas przechowujemy w lekko zamkniętym słoiku w lodówce. Przed kolejnym pieczeniem wyjmujemy z lodówki na min. 2 godziny aby wykorzystać go do zrobienia zaczynu, dokarmiamy zostawiając kilka godzin, aby popracował i znowu możemy włożyć do lodówki).
Zaczyn:
Dokładnie wymieszać zakwas z mąkami i wodą. Robię to drewnianą łyżką w szklanej misce. Odstawić w ciepłe miejsce przykryty ścierką na 10-12 godzin.
Chleb:
Do zaczynu dodać resztę składników. Wody należy dodać tyle, aby ciasto miało konsystencję bardzo gęstej śmietany (u mnie w przypadku skrobi ziemniaczanej wyszło ok. 200 ml wody, a ze skrobią tapiokową wyszło ok. 250 ml). Wymieszać dokładnie łyżką, przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ścierką i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin do wyrośnięcia (min. 3 godziny). Po wyrośnięciu chleb posmarować z wierzchu olejem, zrobić nacięcie wzdłuż, ewentualnie lekko nakłuć w kilku miejscach widelcem i włożyć do piekarnika nagrzanego do ok. 200 st. C na 1 godzinę.
Chleb studzić na kratce, aby mógł odparować.
Chlebek utrzymuje wilgoć i jest dobry do jedzenia bez odświeżania w tosterze do 3 dni (czy dłużej tego nie wiem, ponieważ dłużej się u nas nie utrzymuje 🙂 ).
Smacznego!:)