Aquafaba czyli „jajko” dla alergika

Oceń przepis

Średnia ocena: 5
  • -
  • 5 minut
  • Bardzo łatwe

Składniki:

  • Aquafaba czyli zalewa po ciecierzycy z 1 puszki o poj. 400 g

Do niedawna robiąc hummus, zawsze wylewałam zalewę z puszki z ciecierzycą. Teraz zalewę skrzętnie odlewam i ubijam  na puszystą pianę, do złudzenia przypominającą ubite białka. Można ją wykorzystać w kuchni alergika i upiec bezy, makaroniki, kokosanki, zrobić mus, ptasie mleczko lub majonez bezjajeczny. Można ją dodać do ciasta naleśnikowego i na gofry, aby uzyskać lżejszy, bardziej puszysty wypiek itp.

Przygotowanie

Aquafabę przelewamy z puszki do słoiczka z nakrętką i przechowujemy w lodówce. Zachowuje świeżość 4-5 dni. Wykorzystujemy zgodnie z przepisem.

Na zdjęciu aquafaba ubita z cukrem na sztywną, puszystą i lśniącą pianę.

 

P.S. Termin „aquafaba” powstał z połączenia dwóch łacińskich słów: „woda” (aqua) i „fasola” (faba). Aquafabą można zatem nazwać zalewę z każdej fasoli. Jednak ta z ciecierzycy ma najlepsze właściwości i nie zmienia smaku potraw. Trzema łyżkami aquafaby (płynnej) można zastąpić całe jajko, dwie łyżkami białko z jednego jajka, a trzema – żółtko. Jeśli chcemy wykorzystać pozostałość po samodzielnym gotowaniu ciecierzycy warto trochę ją odparować, bo zbyt rzadka ciężko się będzie ubijała.

Oceń ten przepis