O Stowarzyszeniu
Upowszechniamy wiedzę na temat celiakii i zmieniamy Polskę w kraj przyjazny osobom na diecie bezglutenowej.
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej jest największą organizacją pożytku publicznego pomagającą osobom na diecie bezglutenowej, jedyną o zasięgu ogólnopolskim, prowadzącą wszechstronne działania na rzecz osób na diecie bezglutenowej.
Przez całe lata w Polsce temat celiakii i diety bezglutenowej był bardzo zaniedbany. 15 osób w 2006 roku postanowiło to zmienić powołując do życia organizację, która rozpoczęła bardzo aktywne działania na rzecz poprawy jakości życia osób na diecie bezglutenowej. Od tego czasu „bezglutenowa rzeczywistość” w Polsce zdecydowanie się poprawiła. A nas przybywa – w Stowarzyszeniu jest już około 6.000 członków, mamy oddziały w kilkunastu miastach. Skupiamy osoby z celiakią, alergią na gluten, rodziców chorych dzieci, lekarzy, dietetyków i wszystkie osoby zainteresowane tematyką.
Aktywne działania Stowarzyszenia doceniane są przez osoby, którym pomagamy, współpracujących z nami lekarzy i dietetyków nie tylko w Polsce, ale także za granicą (Association of European Coeliac Societies, AOECS).
Od roku 2008 Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego (nasz KRS: 0000 27 37 81). Kontakt do Oddziałów Stowarzyszenia w poszczególnych miastach: tutaj. O tym co robimy w poszczególnych miastach można przeczytać tutaj.
W 2018 roku Stowarzyszenie otrzymało Honorową Nagrodę Zaufania Złoty OTIS dla organizacji pacjentów.
W lutym 2023 roku Stowarzyszenie otrzymało nagrodę Prezesa NFZ „Dla Zdrowia i Pacjenta” w kategorii „Profilaktyka”
Nasze główne działania:
- Prowadzimy bezpłatne poradnictwo dietetyczne w naszym Centrum Diety Bezglutenowej
- Jesteśmy jedyną organizacją w Polsce uprawnioną do udzielania licencji na znak Przekreślonego Kłosa na produktach bezglutenowych przekreslonyklos.pl
- Prowadzimy największy w Polsce serwis dotyczący celiakii i diety bezglutenowej celiakia.pl
- Organizujemy liczne konferencje, m.in. z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii
- Prowadzimy program szkoleń dla restauracji MENU BEZ GLUTENU
- Organizujemy warsztaty edukacyjne i spotkania osób na diecie w całej Polsce
- Skutecznie walczymy o bezpieczną żywność bezglutenową – licencje i badania
- Dążymy do refundacji kosztów diety bezglutenowej
- Organizujemy webinary m.in. o diecie bezglutenowej i chorobach glutenozależnych
- Nagłaśniamy temat celiakii i diety w prasie i telewizji – setki artykułów
- Wydajemy bezpłatne poradniki „Celiakia i dieta bezglutenowa” oraz „Dziecko na diecie bezglutenowej”
- Wydajemy magazyn Bez glutenu
- Dzięki nam od 2009 roku w Polsce jest bezglutenowa komunia
- Prowadzimy forum dyskusyjne
- Reprezentujemy polskich celiaków za granicą (jako jedyni z Polski należymy do AOECS)
- Uczestniczymy w konferencjach medycznych w kraju i za granicą
- Współpracujemy z dietetykami i lekarzami z całej Polski
- Wysyłamy członkom Stowarzyszenia co miesiąc newsletter
- Prowadzimy portal kuchniabezglutenowa.pl z bezglutenowymi przepisami
- Obejmujemy patronatem merytorycznym obozy dla dzieci i młodzieży na diecie bezglutenowej
- Wspieramy, radzimy, pomagamy wszystkim, którzy tego potrzebują
Zapraszamy do Stowarzyszenia!
Wszystko co przez lata osiągnęliśmy na rzecz osób na diecie bezglutenowej, zawdzięczamy wytrwałej pracy. Dlatego tak istotne jest, abyśmy byli dużym i silnym Stowarzyszeniem. Jeśli jeszcze nie należysz do Stowarzyszenia – serdecznie zapraszamy. Już samo zapisanie się jest wsparciem naszej działalności, a wcale nie wymagamy dodatkowej aktywności (chyba że ktoś sam ją zadeklaruje).
Do Stowarzyszenia może zapisać się każdy, kto jest zainteresowany tematyką bezglutenową. Wszystkim zainteresowanym lekarzom i dietetykom wysyłamy bezpłatnie poradniki na temat celiakii, restauratorom informacje na temat możliwości przystąpienia do programu MENU BEZ GLUTENU, producentom informacje na temat uzyskania licencji na znak towarowy Przekreślony Kłos – wystarczy się z nami skontaktować.
Zapisujemy tylko osoby dorosłe (i młodzież powyżej 16 r.ż. za zgodą rodzica lub opiekuna), dlatego w przypadku dziecka z celiakią serdecznie zapraszamy do Stowarzyszenia rodzica/rodziców.
Jakie są korzyści z członkostwa w Stowarzyszeniu?
- każda osoba zapisująca się otrzymuje od nas bezpłatnie: poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa”, aktualny numer magazynu „Bez glutenu” oraz numer poprzedni (jeśli jeszcze jest dostępny), ulotkę ABC diety bezglutenowej oraz inne materiały, w tym od firm bezglutenowych, restauracji z programu MENU BEZ GLUTENU itp.,
- rodzice otrzymują dodatkowo „Dziecko na diecie bezglutenowej” – praktyczny poradnik jak radzić sobie w szkole, na wyjazdach itd.,
- możliwość uczestnictwa w webinarach dla członków Stowarzyszenia, dotyczących m.in. zasad diety bezglutenowej,
- rodzice otrzymują również dla dzieci na diecie bezglutenowej nasze dwie książki: „Ola, Franek i Gucio Gluten” oraz „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko”
- raz w miesiącu osoba zapisana otrzymuje od nas newsletter z informacjami o nowych restauracjach z bezglutenowym menu, o nowych produktach bezglutenowych, o spotkaniach w swoim regionie itp.,
- może bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich naszych warsztatach kulinarnych, spotkaniach z dietetykiem, konferencjach i innych wydarzeniach przeznaczonych dla osób Stowarzyszonych (działamy w kilkunastu miastach),
- jeśli chce, może należeć do grupy „Stowarzyszeni z celiakią i na diecie bezglutenowej” na Facebooku,
- dzieci na diecie bezglutenowej osób zapisanych do Stowarzyszenia mogą bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich imprezach dla nich przeznaczonych.